24.05.2023


Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne? - porady Qarsona

Zielone tablice rejestracyjne to coraz częstszy widok na polskich drogach. Wynika to oczywiście z popularyzacji aut elektrycznych, którym od 2020 r. przysługują tego rodzaju oznaczenia. Dlaczego jednak nie każdy elektryk ma zielone tablice? Co oznaczają one dla właściciela samochodu? Jakie przywileje kryją się za zielonymi tablicami? Odpowiadamy!

Zmiany rynku motoryzacyjnego spowodowane kryzysem klimatycznym oraz zanieczyszczeniem powietrza w Polsce są coraz bardziej odczuwalne. Jednym z pomysłów na zmniejszenie szkodliwych emisji jest zachęta do zakupu aut elektrycznych — zarówno tych akumulatorowych, jak i zasilanych wodorem. Aby odróżnić je od aut spalinowych, od 2020 roku funkcjonują w Polsce zielone tablice rejestracyjne, wskazujące na ekologiczny charakter pojazdów. Jak się jednak okazuje, zielony kolor pojawia się także na innych pojazdach.

Choć zielone tablice kojarzone są z autami elektrycznymi, w Polsce funkcjonują dwa rodzaje tablic rejestracyjnych w tym kolorze. Oprócz tych dla elektryków, w których zielone jest tło, na polskich drogach można spotkać też białe tablice z zielonymi napisami. Obu rodzajów tablic nie da się pomylić, bowiem różnią się kolorem czcionki oraz tła. Jeśli więc widzisz tablice z czarnymi znakami oraz zielonym tłem, oznaczają one samochód elektryczny.

Czym są więc tablice z białym tłem i zielonymi znakami? Są to tzw. tablice profesjonalne, adresowane do dealerów samochodowych czy instytutów badawczych. Po zarejestrowaniu tablic mogą one trafić do wielu pojazdów, dzięki czemu nie trzeba wyrabiać ich dla każdego auta z osobna. Ułatwia to wykonywanie jazd testowych. Podobne rozwiązanie stosowane jest m.in. w Belgii oraz w Niemczech. Decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok, natomiast sam dowód rejestracyjny obowiązuje przez 30 dni (6 miesięcy w przypadku ośrodków badawczych).

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne? - porady Qarsona

Wprowadzone w styczniu 2020 roku tablice dla pojazdów ekologicznych mają ważne zadanie. Dzięki temu, że wyróżniają się na tle klasycznych oznaczeń, mogą wskazywać, czym zasilane jest dane auto. Ma to za zadanie ułatwić funkcjonariuszom policji oraz pozostałym kierowcom rozpoznanie aut jeżdżących buspasem, wjeżdżających do stref czystego transportu czy parkujących w centrum miasta.

Zielone tablice montowane są we wszystkich nowo zarejestrowanych pojazdach zasilanych energią elektryczną. Nie oznacza to jednak, że musi mieć je każdy elektryk. W autach zarejestrowanych przed 2020 rokiem wymiana jest dobrowolna. Koszt wymiany tablic rejestracyjnych na zielone to 93 zł. Można to wykonać w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy.

Dzięki zastosowaniu zielonych tablic odróżnienie pojazdu elektrycznego od spalinowego jest łatwiejsze niż wcześniej. Dawniej rolę wyróżnika pełniła naklejka na szybę, która nie była tak dobrze widoczna. Zielona tablica nie pozostawia wątpliwości. Dlaczego jednak warto ją mieć? Wynika to oczywiście z przywilejów dla kierowców aut elektrycznych. W wielu miastach elektryki mogą legalnie przemieszczać się po buspasach, a nawet za darmo parkować w płatnej strefie. Przydadzą się też wtedy, gdy największe miasta wprowadzą strefy czystego transportu, w których poruszanie się autami spalinowymi będzie zakazane.

Jak widać, zielone tablice rejestracyjne mają wiele wymiernych korzyści i nie służą jedynie estetyce. Jeśli więc widzisz taki pojazd jadący buspasem, nie oznacza to, że jego kierowca łamie przepisy — najprawdopodobniej miasto wydało taki przywilej.