Zimowy wyjazd na ferie nie musi być stresujący. Odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży to klucz do spokojnej i bezpiecznej jazdy. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie akcesoria przygotować? Wyjaśniamy, jak przygotować auto do zimowych warunków, by uniknąć wpadek.
Odpowiednie opony
Rzeczą, od której warto zacząć przygotowania do zimowego wyjazdu, jest przegląd opon samochodowych. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy mają wystarczającą głębokość bieżnika i nie noszą jakichkolwiek uszkodzeń. Choć minimalna głębokość bieżnika określona przepisami wynosi 1,6 mm, jest to zdecydowanie zbyt mało. W przypadku opon zimowych warto zachować przynajmniej 4 mm głębokości, aby opony skutecznie wgryzały się w śnieg.
Jeśli masz opony wielosezonowe, upewnij się, jak radzą sobie w trudnych warunkach. Być może dobrze sprawują się w płaskim, regularnie odśnieżanym terenie, ale na górskich serpentynach okażą się niewystarczające. W takim przypadku warto pomyśleć o zakupie opon zimowych, które zapewnią większe bezpieczeństwo. Informacje na temat zdolności opon znajdziesz w testach przeprowadzanych przez niezależne ośrodki badawcze.
Oprócz tego sprawdź:
- poziom naładowania akumulatora,
- poziom i stan płynów eksploatacyjnych – chłodniczego, hamulcowego, wspomagania kierownicy, oleju silnikowego,
- wycieraczki samochodowe oraz płyn do spryskiwaczy (najlepiej uzupełnić zbiornik płynem zimowym do pełna),
- żarówki samochodowe.
Zadbaj o wyposażenie
Obowiązkowe wyposażenie samochodu zarejestrowanego w Polsce jest bardzo proste. Musisz mieć na pokładzie jedynie tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Mimo to przed wyjazdem samochodowym na ferie zimowe warto przygotować więcej akcesoriów. Co może się przydać podczas podróży w trudnych warunkach?
- Apteczka – mimo że apteczka nie jest obowiązkowa, podstawowe plastry, gazy i bandaże zawsze mogą się przydać. Dzięki niej opatrzysz drobne rany oraz bezpiecznie udzielisz pierwszej pomocy. Podczas wyboru apteczki zwróć uwagę na jej zawartość. Tę optymalną określa norma DIN 13164.
- Kamizelka odblaskowa – wymiana koła lub awaria na drodze? Kamizelka odblaskowa poprawi Twoje bezpieczeństwo podczas obsługi samochodu na poboczu lub oczekiwania na pomoc.
- Lina holownicza – przydatna nie tylko do holowania pojazdu, ale i wyciągania samochodu z zaspy. Upewnij się, że wkręcane ucho holownicze znajduje się na swoim miejscu. Najczęściej znajduje się w bagażniku, obok podnośnika.
- Kable rozruchowe – zimą sprawność akumulatora spada nawet o połowę, dlatego warto mieć pod ręką kable bądź urządzenie rozruchowe.
- Latarka – bez dodatkowego źródła światła nawet proste czynności obsługowe po zmroku mogą być niewykonalne.
- Koło zapasowe – większość współczesnych aut wyposażonych jest w zestaw naprawczy. Niestety, po rozcięciu lub spadnięciu opony nie uda się z niego skorzystać. Jeśli wybierasz się w niedostępne miejsce, gdzie możesz nie otrzymać pomocy, weź ze sobą koło zapasowe lub przynajmniej dojazdowe.
- Łańcuchy – wjazd na niektóre odcinki górskich dróg bez łańcuchów śniegowych jest niemożliwy. Najlepiej sprawdzą się te metalowe, gwarantujące najlepszą przyczepność i trwałość.
Ważny przegląd oraz ubezpieczenie
W szale przygotowań do wyjazdu łatwo zapomnieć o obowiązkowych dokumentach. Upewnij się więc, że Twój samochód ma ważne ubezpieczenie OC, chroniące przed skutkami wyrządzonej szkody. Sprawdź też, czy ma w pakiecie ubezpieczenie NNW (można je dokupić) oraz assistance. Oprócz tego samochód musi mieć ważne obowiązkowe badanie techniczne – mandat za brak przeglądu to nawet 1500 zł. W przypadku stwierdzenia usterek zagrażających bezpieczeństwu jazdy funkcjonariusz może również zatrzymać dowód rejestracyjny.
Dostosuj sposób jazdy do warunków
Przed zimowym wyjazdem warto przypomnieć sobie też prawidłową technikę jazdy. Powinna być dostosowana do warunków na drodze. Unikaj gwałtownego przyspieszania oraz hamowania – nawet chwilowe zerwanie przyczepności może skończyć się utratą panowania nad kierownicą. Pamiętaj też o zachowaniu większej odległości od poprzedzającego pojazdu, a na mocno zaśnieżonych odcinkach dróg użyj łańcuchów śniegowych. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów warto wybrać tryb zimowy, który unika wysokich obrotów silnika oraz łagodzi akcję pedału gazu.
Zadbaj o siebie - wypocznij przed trasą
Punktem, o którym nie można zapomnieć, jest przygotowanie psychofizyczne przed długą trasą. Jak to zrobić? Przede wszystkim unikaj gromadzenia i pakowania ekwipunku tuż przed wyjazdem. To stresujący i męczący proces, dlatego najlepiej jest zapakować większość rzeczy nawet dzień wcześniej. Dobrym pomysłem na uniknięcie stresu jest też wcześniejsze wyszukanie najważniejszych informacji, np. o remontach na trasie, kosztach winiet, obowiązkowych dokumentach itd. Pamiętaj też o dobrym i spokojnym śnie – zbyt krótki sen może obniżyć koncentrację i refleks. Te proste zasady sprawią, że wyruszysz w dobrym stanie psychicznym oraz fizycznym.