Żółta lub czerwona kontrolka świecąca się na desce rozdzielczej samochodu potrafi nieźle zaskoczyć i podnieść ciśnienie. Jakie symbole mogą pojawić się w aucie? Co oznacza i czy jest się czego obawiać? Co robić, gdy na przykład zobaczysz kontrolkę ciśnienia w oponach w Twoim aucie na abonament? Na pewno: nie musisz się martwić!
Co zrobić, gdy na zegarach zaświeci się nagle nowa kontrolka??
Pojawienie się kontrolki może początkowo wywołać stres, jednak nie należy się ich obawiać. Nie zawsze muszą oznaczać poważną usterkę - nawet te czerwone. Jeśli nie wiesz, co dana kontrolka oznacza, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i sprawdź jej opis w naszym przewodniku. Odpowiednie rozpoznanie kontrolki ułatwi także wyjaśnienie problemu w Biurze Obsługi Klienta, dzięki czemu będziemy mogli jak najszybciej pomóc. Rodzaje kontrolek i opisów systemów mogą różnić się wyglądem i rozmieszczeniem w zależności od marki i modelu auta. Rozpoznanie ich na pierwszy rzut oka bywa kłopotliwe, zwłaszcza w silnym stresie. Najważniejszym wyróżnikiem jest jednak kolor – największej uwagi wymagają te czerwone. Nie wolno jednak bagatelizować pomarańczowych kontrolek ostrzegawczych, gdyż również mogą mieć poważne konsekwencje.
Podstawowy podział kontrolek:
Zielone kontrolki w samochodzie – na ogół informacyjne, pojawiają się w momencie aktywacji systemów
Pomarańczowe (żółte) kontrolki w samochodzie – mają charakter informacyjny lub ostrzegawczy. Pojawiają się po włączeniu podzespołu (np. świec żarowych lub ESP), ale mogą również informować o awarii wymagającej poszerzonej diagnostyki
Czerwone kontrolki w samochodzie – są to kontrolki ostrzegawcze o najważniejszym znaczeniu. Nie wolno ich ignorować i najczęściej nie pozwalają na dalszą jazdę
Uwaga! Niektóre z ikonek włączają się w momencie uruchamiania silnika i jest to standardowa procedura. Mogą także utrzymywać się po włączeniu zapłonu (np. check engine i ikona akumulatora). Powinny jednak zniknąć tuż po odpaleniu silnika, w odpowiedniej kolejności.