Co cechuje dobrego kierowcę? Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest długi staż i bezwypadkowa jazda. Nie jest to jednak najlepszy wyznacznik, bowiem liczy się również kultura na drodze, którą trudno zmierzyć statystykami. Niektórzy kierowcy notorycznie łamią przepisy, a mimo to szczęśliwym trafem udaje im się uniknąć przykrych konsekwencji. Jakie dobre nawyki warto wprowadzić do własnej jazdy, by móc nazwać się bezpiecznym kierowcą?
Dobre nawyki procentują
Regularne przekraczanie prędkości, agresja drogowa, brak uprzejmości – to powszechne zjawiska. Nerwowa atmosfera na drodze wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i bezpieczeństwo jazdy. Wśród głównych przyczyn wypadków wymienić można chociażby niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.
Warto podkreślić, że nieuprzejma i zbyt agresywna jazda potęguje również problem kongestii drogowej, czyli korków. Przyczyny powstawania korków drogowych nie leżą jedynie w infrastrukturze drogowej, przepustowości tras czy liczbie pojazdów, ale również w stylu jazdy. Im większa prędkość samochodu, tym większą przestrzeń niejako zajmuje on na drodze. Dzieje się tak, bowiem wymagana jest wówczas większa odległość pomiędzy samochodami, a pojazdy wyjeżdżające z dróg podporządkowanych mają mniej czasu na włączenie się do ruchu.
Dodatkowo zbyt agresywna jazda zwiększa chaos na drodze, który może prowadzić do zmniejszenia przepustowości dróg. Płynna i spokojna jazda jest bezpieczniejsza, pozwala oszczędzić na paliwie, a w wielu przypadkach zagwarantuje szybszy dojazd do celu. Jak zachować kulturę na drodze, ułatwić sobie codzienną jazdę i uniknąć niepotrzebnych problemów? Sprawdź, jakie są cechy dobrego kierowcy.
Zwraca uwagę na innych kierowców
Niezbędnym elementem kultury drogowej jest przede wszystkim poszanowanie innych kierowców. Kulturalny kierowca ułatwia innym użytkownikom włączenie się do ruchu, przewiduje zachowania innych kierowców, jeździ prawym pasem i wykorzystuje kierunkowskazy. Te ostatnie włącza zanim wykona manewr, a nie już po jego rozpoczęciu. Warto pamiętać, że kierunkowskaz ma zasygnalizować zamiar, a nie jedynie potwierdzać stan. Dodatkowo dobry kierowca sprawdza lusterka zanim wykona manewr, a także ułatwia przejazd służbom ratunkowym. Nie irytuje się też tymi użytkownikami dróg, którzy gorzej radzą sobie w danym miejscu, np. kursantami nauki jazdy, przyjezdnymi z innego miasta czy osobami starszymi. To proste zasady kulturalnej jazdy, o których w codziennej rutynie łatwo zapomnieć.
Zachowuje odległość
Dobre nawyki kierowcy w głównej mierze powinny skupiać się na bezpieczeństwie jazdy. Jednym z nagminnych wykroczeń jest jazda na zderzaku, czyli niezachowanie odpowiedniej odległości do poprzedzającego pojazdu. Szczególnie niebezpieczne jest to na autostradach oraz drogach ekspresowych, gdzie prędkości są bardzo wysokie, a w ciągu 1 sekundy samochód pokonuje nawet 30 metrów. Według nowych przepisów drogowych odległość między pojazdami powinna wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli jadąc 100 km/h kierowca musi zachować odstęp przynajmniej 50 m. Oczywiście podczas złych warunków atmosferycznych warto ten dystans zwiększyć.
Przestrzega przepisów
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje w Polsce nowy, znacznie surowszy taryfikator mandatów. To odpowiedź na łamanie przepisów drogowych oraz wysoką liczbę śmiertelnych wypadków w Polsce. W 2019 roku było to 77 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców, co stawia Polskę na trzecim miejscu od końca wśród państw Unii Europejskiej. Dobry kierowca przestrzega więc przepisów, a zwłaszcza tych dotyczących dopuszczalnej prędkości jazdy, zasad wyprzedzania czy sygnalizacji świetlnej.
Respektuje znaki
Wśród dobrych nawyków kierowcy należy wymienić respektowanie znaków – nie tylko tych z ograniczeniem prędkości. Dobry kierowca respektuje znaki zakazu parkowania i pozostawia samochód wyłącznie w dozwolonych miejscach, by nie utrudniać ruchu i nie niszczyć infrastruktury. Nie jeździ na pamięć i nie wjeżdża pod znak zakazu, nawet jeśli utrudnienia w ruchu zmuszają do wyboru dłuższej trasy. Zatrzymuje się na znaku „stop”, a także czeka, aż zapory całkowicie podniosą się do góry. Unika też przejazdu na „późnym pomarańczowym” świetle.
Szanuje innych uczestników ruchu
Dobry i świadomy kierowca szanuje innych uczestników ruchu i to nie tylko kierowców aut. Warto pamiętać również o rowerzystach, motocyklistach przeciskających się (legalnie) w korku czy pieszych, którzy mają pierwszeństwo na pasach. Pomocna jest zasada ograniczonego zaufania, która pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wzajemne poszanowanie wymaga czasem poświęceń, ale w wielu przypadkach procentuje.