11.03.2024


Jak przygotować samochód na wiosnę? - porady Qarsona

Po okresie zimowym, podczas którego samochody musiały stawić czoła niższym temperaturom, śniegowym opadom i słonej soli drogowej, ich przygotowanie na wiosnę staje się niezbędne. Sezon wiosenny to czas, gdy natura budzi się do życia, a my zaczynamy planować coraz więcej podróży i wypraw. Jednak zanim w pełni oddamy się wiosennym przyjemnościom, warto zadbać o nasze samochody. Zaprezentujemy kilka kluczowych kroków, które warto podjąć, by nasz pojazd był gotowy na nadchodzący sezon.

Wymiana opon zimowych na letnie, uzupełnienie płynów i olejów, dokładny przegląd kluczowych układów i podzespołów czy gruntowne umycie pojazdu. To tylko część czynności, które warto podjąć przy nadejściu wiosny. Dzięki nim nie tylko zwiększysz komfort jazdy, ale także zapewnisz sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego większe bezpieczeństwo.

W dalszej części artykułu znajdziesz również więcej praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania samochodu na wiosnę, które pomogą Ci zadbać o jego sprawność i kondycję na kolejne miesiące. Nie zwlekaj z przygotowaniami, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą w nowym sezonie!

Zanim w pełni oddamy się wiosennym podróżom, warto skontrolować stan zawieszenia. W tym celu sprawdzenie stanu technicznego pojazdu jest niezbędne. Przyda się przede wszystkim ocena stanu amortyzatorów oraz innych elementów układu zawieszenia. Upewnijmy się ponadto, że nie ma na nim żadnych luzów ani wycieków, które mogłyby świadczyć o problemach. Nie zapomnijmy o kontroli hamulców. Zimą niskie temperatury, sól drogowa czy brud powodują zużywanie elementów układu hamulcowego. Regularna kontrola klocków hamulcowych oraz tarcz da nam pewność, co do sprawności działania hamulców. Warto w tym celu udać się na stację diagnostyczną i poprosić również o zmierzenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego oraz sprawdzenie systemu ESP/ABS.

Kolejnym etapem jest ocena stanu żarówek. Oświetlenie pojazdu odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze, dlatego istotne jest, aby upewnić się, że wszystkie światła działają prawidłowo. Nie zapominajmy również o skontrolowaniu funkcjonowania m.in.: świateł pozycyjnych, mijania, drogowych oraz kierunkowskazów. Ich poprawne działanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa własnego oraz innych użytkowników drogi.

Jeżeli przez okres zimowy używano opon zimowych, nadszedł czas, by je wymienić na opony letnie. Opony letnie w przeciwieństwie do opon zimowych zapewnią lepszą przyczepność i komfort jazdy w cieplejszych warunkach. Upewnij się również, że opony są odpowiednio napełnione i pozbawione uszkodzeń. Kiedy najlepiej zabrać się za wymianę opon na letnie? Warto to zrobić, gdy temperatury przez dłuższy czas będą dodatnie, a średnia dobowa temperatura ustabilizuje się w granicy 7 stopni Celsjusza. Jeśli decydujesz się na opony z zeszłego sezonu, należy sprawdzić głębokość bieżnika i zużycie opon – najlepiej jeśli ich wiek nie będzie przekraczać 5 lat. W przypadku opon całorocznych należy skontrolować ciśnienie powietrza, stan ogumienia i głębokość bieżnika. Pamiętajmy, że opony będą zużyte, gdy minie ich data przydatności. Najczęściej jest to około 10 lat od daty produkcji.

Jak przygotować samochód na wiosnę? - porady Qarsona

Warto również dokładnie sprawdzić stan podwozia i oczyścić podwozie samochodu, usuwając wszelkie zabrudzenia po zimie i resztki piasku oraz soli drogowej. Częste mycie podwozia pozwoli uniknąć korozji oraz przedłuży żywotność elementów układu zawieszenia i nadwozia. Najlepiej to zrobić w myjni ręcznej, używając wody pod wysokim ciśnieniem.

Nie zapominajmy także o wycieraczkach. Gdy używamy je zimą do odśnieżenia szyby, niszczą się szybciej. Jeśli stan wycieraczek nie jest dobry, nie będą dokładnie zbierać wody z szyby. W dodatku wiosenne opady deszczu mogą sprawić, że klarowność widoku przez szybę będzie kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy. Sprawdzenie ich stanu jest zatem także koniecznie i w razie potrzeby należy je wymienić na nowe.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, coraz częściej korzysta się z klimatyzacji w samochodzie. Dlatego warto zadbać o jej stan i zrobić przegląd, by m.in.: oczyścić wloty powietrza, wymienić filtr kabinowy, sprawdzić ilość czynnika chłodzącego czy uzupełnić płyn. Regularny przegląd, serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji pozwoli cieszyć się komfortową temperaturą w pojeździe podczas podróży. Zaleca się nabijanie klimatyzacji raz w roku oraz kontrolę poziomu czynnika co sezon.

W przypadku płynów eksploatacyjnych należy skontrolować ilość i jakość płynów. Chodzi o poziom oleju silnikowego, płyn wspomagania układu kierowniczego, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy oraz system spryskiwaczy, w tym płyn do spryskiwaczy. Należy pamiętać, że z uwagi na inne właściwości, płyn zimowy należy zastąpić na płyn letni. Regularna kontrola oleju silnikowego, płynu do spryskiwaczy czy płynu hamulcowego pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

Odpowiednie przygotowanie samochodu na wiosnę ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznej i komfortowej podróży. Regularna kontrola wszystkich elementów pojazdu pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się bezproblemową eksploatacją auta. Pamiętajmy m.in. o zapewnieniu właściwego stanu zawieszenia, sprawdzeniu stanu hamulców i żarówek, wymianie opon na letnie, jak również dokładnym oczyszczeniu pojazdu z zabrudzeń zimowych. Dbanie o te aspekty już na wiosnę zapewni nam spokojną podróż przez cały sezon.