9.08.2022


Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka - bezpieczeństwo w podróży - porady Qarsona

Choć od 1 października 2018 roku wożenie przy sobie dowodu rejestracyjnego nie jest konieczne, wciąż jest to niezbędny dokument. Jakie dane właściciela i pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym? Jakie modyfikacje powinny znaleźć się w dowodzie? Co zrobić, gdy dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Dowód rejestracyjny to dokument, bez którego samochód nie może poruszać się po drogach publicznych. Jest to dokument przypisany do każdego samochodu, który potwierdza, że samochód jest legalnie dopuszczony do ruchu. W momencie, gdy wyrabiany jest nowy dowód rejestracyjny, kierowca może skorzystać z pozwolenia czasowego, które pełni tę samą rolę. Tymczasowy dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni.

Stały dowód rejestracyjny pojazdu wyrabiany jest przez właściwy organ administracji publicznej i drukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. W trzyskrzydełkowym dokumencie znajdują się cenne informację, które mogą przydać się podczas wielu sytuacji, np. ubezpieczenia samochodu, wyboru przyczepy kempingowej czy zakupu nowych części zamiennych. Jakie oznaczenia i kody warto znać?

Stosowany od 2004 roku wzór dowodu rejestracyjnego zawiera aż 6 stron, dlatego rozeznanie we wszystkich rubrykach może być początkowo kłopotliwe. Dla łatwiejszego odnajdywania informacji pola oznaczone są literami i liczbami, a najważniejsze rubryki są zapisane największym fontem. Niektóre pola pozostają natomiast puste i są przeznaczone tylko dla konkretnych pojazdów, np. motocykli lub autobusów.

Jakie są najważniejsze oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym pojazdu? Podstawowe informacje to te o właścicielu pojazdu i danych technicznych samochodu. Dowód rejestracyjny zaprojektowany jest w taki sposób, aby po jego złożeniu dwie najważniejsze strony były widoczne bez rozkładania dokumentu. Oznaczenia, które mają największe znaczenie to:

  • ORGAN WYDAJĄCY – w tej rubryce znajdziesz nazwę i adres organu, który wydał dany dowód rejestracyjny. Jest to starosta właściwy dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu;
  • A – numer rejestracyjny pojazdu. Ten sam, który znajduje się również na tablicach rejestracyjnych oraz naklejce znajdującej się na przedniej szybie;
  • B – data pierwszej rejestracji pojazdu;
  • C – rubryka z danymi posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu. Może to być osoba prywatna, firma lub bank. Wewnątrz pola znajdują się następujące dane właściciela:
    • C.1.1 – nazwisko lub nazwa właściciela dowodu rejestracyjnego;
    • C.1.2 – numer PESEL lub REGON;
    • C.1.3 – adres posiadacza dowodu rejestracyjnego;
    • C.2.1 – nazwisko lub nazwa właściciela pojazdu;
    • C.2.2 – numer PESEL lub REGON;
    • C.2.3 – adres właściciela pojazdu.

Dlaczego wprowadzone jest rozróżnienie właściciela dowodu i pojazdu? Wynika to z faktu, że osoba korzystająca z samochodu wcale nie musi być jej właścicielem. Jeśli samochód jest finansowany w ramach kredytu lub leasingu, w dowodzie znajdą się również informacje na temat instytucji udzielającej pożyczki.

W rubryce D znajdziesz podstawowe informacje o pojeździe, które pozwalają na szybką weryfikację. W kolejnych polach znajduje się oznaczenie marki pojazdu, typu samochodu a także modelu pojazdu. Oprócz typu może być również wprowadzony wariant lub wersja auta. Najczęściej jest to oznaczenie charakterystyczne dla generacji, wersji nadwoziowej lub wyposażeniowej.

Tuż pod tą rubryką znajduje się pole E, w którym zapisany jest numer identyfikacyjny pojazdu. Najczęściej jest to numer VIN, czyli siedemnastoznakowy ciąg cyfr i liter nadawany każdemu pojazdowi. Dzięki niemu z łatwością dobierzesz części zamiennego do Twojego pojazdu oraz sprawdzisz historię samochodu używanego. Numer ten naniesiony jest także na tabliczkę znamionową i karoserię samochodu. Oprócz numeru VIN w rubryce E może znajdować się też numer nadwozia, numer podwozia lub numer ramy.

Symbolem F.1 oznaczona jest maksymalna masa całkowita pojazdu (z wyłączeniem motocykli i motorowerów). Tuż obok znajdziesz dwie inne rubryki – F.2 oraz F.3. Pole F.2 w dowodzie rejestracyjnym oznacza dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (w kilogramach), natomiast F.3 – dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów.

Następne oznaczenia dowodu rejestracyjnego pojazdu to:

  • G – masa własna pojazdu. W przypadku pojazdów ciągnących innych niż te z kategorii M1 masa własna obejmuje również urządzenie sprzęgające;
  • H – okres ważności dowodu rejestracyjnego (jeśli występuje);
  • I – data wydania dowodu rejestracyjnego pojazdu;
  • J – kategoria pojazdu, np. M1, M2, M3, N1, N2 czy N3;
  • K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu (opcjonalny);
  • L – liczba osi pojazdu.
Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka - bezpieczeństwo w podróży - porady Qarsona

Pola O.1 i O.2 są szczególnie ważne dla tych, którzy planują podróż z przyczepą, np. kempingową. Informują o tym, jak ciężką przyczepę może ciągnąć dany samochód. Należy pamiętać także o tym, by nie przekroczyć masy całkowitej zespołu pojazdów.

  • O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem;
  • O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca;

Oprócz tego znajdziesz informację o silniku:

  • P.1 – pojemność silnika (cm3);
  • P.2 – maksymalna moc silnika netto (kW);
  • P.3 – rodzaj paliwa.

W przypadku motocykli i motorowerów istotne znaczenie ma stosunek mocy do masy własnej, wyrażony w kW/kg. Parametr ten znajduje się w rubryce Q. Reszta pojazdów w tym miejscu będzie miała jedynie trzy kreski oznaczające puste pole. W polu S.1 i S.2 widnieje natomiast informacja o liczbie miejsc:

  • S.1 – siedzących, włączając fotel kierowcy;
  • S.2 – stojących, jeśli występują.

Oprócz tego w dowodzie rejestracyjnym znajdują się także pieczątki z datą ponownego badania technicznego pojazdu, danymi diagnosty, który wykonywał badanie techniczne oraz danymi organu nadającego uprawnienia diagnosty. Na każdym dokumencie znajdziesz serię i siedmiocyfrowy numer bez cyfry kontrolnej. W dowodzie rejestracyjnym powinny znaleźć się także adnotacje urzędowe, np. z danymi współwłaściciela czy też odnotowujące montaż instalacji gazowej lub haka holowniczego. Ten komplet informacji przydaje się w wielu sytuacjach, nie tylko podczas kontroli drogowej, więc warto mieć dowód rejestracyjny pod ręką.