Mercedes to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych marek samochodowych na świecie. Określenie „Mercedes wśród…” do dziś używane jest w celu podkreślenia najwyższej jakości produktów. Wraz z BMW i Audi producent ze Stuttgartu tworzy trójcę niemieckich marek premium, cechujących się klasą, innowacją i niezawodnością. Co warto wiedzieć o samochodach Mercedes-Benz?
Tradycja aut Mercedes-Benz
Trudno wyobrazić sobie początki automobilizmu bez dwóch konstruktorów: Karla Benza i Gottlieba Daimlera. Spod ręki pierwszego już w 1885 roku wyszedł pierwszy pojazd, który można nazwać samochodem. Trójkołowy automobil zasilany był jednocylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 0,75 KM. Wybór tego rodzaju paliwa nie był oczywisty – większość konstruktorów silników wykorzystywała alkohol zamiast benzyny. Maksymalna prędkość pojazdu Patent-Motorwagen Nr 1 była niewielka, gdyż rozpędzał się jedynie do 12 km/h. Mimo to podczas pierwszej przejażdżki, która odbyła się 3 lipca 1886 roku, samochód Karla Benza zrobił ogromne wrażenie. Co ciekawe, duży wpływ na rozwój wynalazku miała żona Karla – Bertha. W tajemnicy przed mężem wyruszyła z Mannhaim do leżącego blisko 100 km dalej Pforzheim, gdzie mieszkała jej matka. Benzynę kupowała w aptekach, a po dotarciu do celu wysłała telegram z informacją, że wszystko przebiegło pomyślnie. To dzięki tej podróży wpadła na pomysł, by wprowadzić niski bieg, ułatwiający podjazd pod strome wzniesienia.
Równocześnie z Karlem Benzem swój samochód opracowywał Gottlieb Daimler. 8 marca 1886 zamówił powóz, w którym zamierzał zamontować jeden z silników własnej konstrukcji. Chłodzona powietrzem jednostka stworzona we współpracy z Wilhelmem Maybachem była mocniejsza od dzieła Benza i generowała moc 1,1 KM. Oba pojazdy różniła też liczba kół – wynalazek Daimlera wyposażony był w cztery koła. Karl Benz wyprodukował czterokołowy pojazd dopiero w 1893 roku, po zaprojektowaniu przekładni kierowniczej. Obie konstrukcje dały jednak podwaliny pod rozwój motoryzacji, jaką znamy dzisiaj.
Narodziny marki Mercedes
Tradycja marki Mercedes wyglądałaby jednak inaczej, gdyby nie austriacki wicekonsul Emil Jellinek. To on zamówił od firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) automobile autorstwa Maybacha, które zdecydował się sprzedawać na terenie cesarstwa Austro-Węgierskiego, Stanów Zjednoczonych czy Belgii. Nowy pojazd, zaprojektowany zgodnie z życzeniem dealera, nazwano Mercedes, na cześć 10-letniej córki dyplomaty. Pierwszy Mercedes, osiągający prawie 90 km/h, wyjechał z hali produkcyjnej 22 listopada 1900 roku.
Firmy Karla Benza i Gottlieba Daimlera, dotąd rywalizujące między sobą, połączyły się 28 czerwca 1926 roku. W ten sposób powstała spółka Daimler-Benz AG oraz marka samochodowa Mercedes Benz. Logo firmy łączyło trójramienną gwiazdę Daimlera z wieńcem laurowym Benza. Od początku istnienia modele Mercedesa charakteryzowały się innowacyjnością, najwyższą jakością oraz niezawodnością, co kultywowane jest do dziś.
Jakość wykonania
Nie wszystkie parametry samochodu da się opisać suchymi danymi technicznymi. Cechą, która stoi za sukcesem Mercedesa, jest w dużym stopniu jakość wykonania. Doskonałe spasowanie elementów, wzorowe wyciszenie wnętrza czy precyzja w działaniu podzespołów wyraźnie przekładają się na komfort jazdy. Bez względu na to, czy szukasz limuzyny na długie trasy, czy miejskiego kompakta do jazdy po mieście, Mercedes zaoferuje najwyższą jakość. Ujęta jest ona nie tylko w jakości materiałów, ale także sposobie spasowania elementów czy technologii produkcji. Nie bez przyczyny Mercedes-Benz jest synonimem solidności i luksusu. Mimo że w gronie aut premium znajdziemy też inne marki, raczej nikt nie powie „Audi wśród zegarków” czy „Lexus wśród pralek”.
Prestiż marki
Co sprawia, że jedne marki uznawane są za bardziej prestiżowe od innych? Sama elegancja i jakość wykonania to zbyt mało. Prestiż marki Mercedes to efekt zarówno tradycji, jak i innowacyjności. We flagowych modelach Mercedesa, m.in. klasie S, zaprezentowano po raz pierwszy wiele nowych elementów wyposażenia, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne auta. Najsłynniejsze z nich to: kontrolowane strefy zgniotu i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa (1961), seryjny system ABS (1972), bezpieczna kolumna kierownicza (1976), seryjnie montowana poduszka powietrzna (1981), ksenonowe lampy (1991) czy aktywny tempomat (1999). Nowoczesne systemy bezpieczeństwa, akcesoria podnoszące komfort jazdy oraz luksusowe rozwiązania do dziś stawiają markę Mercedes-Benz w ścisłej czołówce najbardziej innowacyjnych firm.
Niezawodność samochodów marki Mercedes
Jedną z najważniejszych cech samochodów Mercedesa jest niezawodność. Mercedesy klasy A czy C regularnie osiągają wysokie noty w rankingach niezawodności TÜV, GTÜ czy Dekry. Nie inaczej jest z autami innych segmentów. Legendarna niezawodność jest wyróżnikiem już od czasów kultowego modelu W123, znanego szerzej jako „beczka”. Jak jest obecnie? Wystarczy spojrzeć na raport TÜV przedstawiający analizę 8,8 miliona przeglądów technicznych przeprowadzonych między lipcem 2019 roku, a czerwcem 2020 roku. Najlepszy wynik uzyskał Mercedes GLC, czyli SUV klasy średniej. Usterki stwierdzono w zaledwie 1,7 proc. testowanych pojazdów. Na drugim miejscu znalazł się… Mercedes Klasy B, wraz z Porsche 911 i Oplem Insignią.
Szeroki przekrój segmentów wyraźnie pokazuje, że równie wysoką jakością marka ze Stuttgartu może poszczycić się zarówno w podstawowych, jak i flagowych modelach. Dzięki temu to właśnie Mercedes, a nie konkurenci z półki premium, do dziś jest wyznacznikiem wysokiej klasy i punktem odniesienia dla innych producentów samochodów.