Klimatyzacja w samochodzie nie tylko ochładza powietrze w upalne dni, ale także może być przydatna w zimie, bo jej układ jest sprzężony z układem ogrzewania. Dlatego ważne jest, by regularnie dbać o stan klimatyzacji przez cały rok, nawet gdy temperatura spada. Odpowiednia konserwacja zapewnia nie tylko komfortową podróż, ale także zapobiega możliwym problemom i kosztownym naprawom. O czym trzeba pamiętać w kontekście serwisu klimatyzacji samochodowej oraz jak uniknąć problemów z klimatyzacją w aucie? Zapraszamy do lektury!
Serwis klimatyzacji samochodowej - o czym trzeba pamiętać
Klimatyzacja do auta nie tylko zwiększa wygodę i komfort podróżowania. Należy pamiętać, że zaniedbany układ klimatyzacji może sprzyjać rozmnażaniu się drobnoustrojów, bakterii, grzybów i pleśni. W tym przypadku może to narażać zdrowie na problemy związane między innymi z alergiami, infekcjami dróg oddechowych czy nasileniem astmy. Kluczowe jest zatem regularne czyszczenie, konserwacja i odgrzybianie klimatyzacji w aucie. Wymiana filtrów w odpowiednich odstępach czasu oraz regularne dezynfekowanie układu, pozwoli cieszyć się nie tylko komfortową temperaturą w samochodzie, ale także czystym i zdrowym powietrzem.
Serwis klimatyzacji samochodowej
Regularny serwis klimatyzacji samochodowej to priorytet dla zapewnienia jej prawidłowego działania. W ramach serwisu należy przeprowadzać kilka istotnych czynności, takich jak sprawdzenie stanu filtrów, sprawdzenie szczelności układu, a także odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji. Klimatyzację samochodową należy odgrzybić w przypadku, gdy:
- Jesteśmy tuż po zakupie używanego samochodu,
- od poprzedniego serwisu minął rok,
- z nawiewu wydobywa się nieprzyjemny zapach zgnilizny, wilgoci lub stęchlizny.
W ramach usługi serwisu klimatyzacji przeprowadza się sprawdzenie jej wydajności. Warto zauważyć, że wydajność ta zależy od wielu czynników, w tym od konkretnego modelu pojazdu. Procedurę można najłatwiej przeprowadzić, wykonując pomiar temperatury i porównując go z danymi serwisowymi. Do tego celu używa się specjalnego termometru, umieszczonego na kratce wentylacyjnej, który rejestruje temperaturę po ustawieniu klimatyzacji na maksymalne chłodzenie i zamknięciu kabiny samochodu. Następnie mierzony jest czas potrzebny do osiągnięcia określonej temperatury oraz jej wartość.
Odgrzybianie klimatyzacji
Serwis klimatyzacji samochodowej obejmuje także odgrzybianie auta, jego wnętrza oraz wymianę filtra kabinowego. Jest to istotne ze względu na możliwość gromadzenia się grzybów w układzie. Filtry kabinowe zaleca się wymieniać co roku, aby zapewnić optymalną jakość powietrza w kabinie. Procedurę odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie można przeprowadzić poprzez zastosowanie ozonowania lub specjalnych środków chemicznych. Metoda ta jest szczególnie skuteczna i bezpieczna dla zdrowia człowieka. Ozonowanie polega na umieszczeniu ozonatora w kabinie i uruchomieniu go. Po zakończeniu procesu należy dokładnie wywietrzyć wnętrze pojazdu.
Nabijanie klimatyzacji
Nabijanie klimatyzacji samochodowej to nic innego jak proces uzupełniania czynnika chłodniczego w klimatyzacji, który odpowiada za usuwanie ciepła z wnętrza pojazdu. Najczęściej stosowanymi czynnikami są hfo-1234yf lub jego wcześniejsza wersja, r134a. Ilość wymaganego czynnika zależy od modelu i marki samochodu. Ważne jest, aby podczas każdej operacji nabijania klimatyzacji, dokładnie sprawdzić szczelność całego układu. Taka kompleksowa diagnostyka pomoże uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.
Niedawno do chłodzenia klimatyzacji w samochodach wykorzystywano głównie czynnik r134a. Ze względu na jego negatywny wpływ na środowisko, nowe przepisy nakazały stosowanie wyłącznie czynników o niższym potencjale szkodliwości od 1 stycznia 2017 roku. Mimo swojej szkodliwości, wciąż jest używany w starszych modelach samochodów, głównie z powodu niższej ceny w porównaniu do zalecanego hfo-1234yf. Z kolei hfo-1234yf został wprowadzony jako bardziej ekologiczna alternatywa, zgodnie z nową polityką Unii Europejskiej mającą na celu zmniejszenie wpływu na zmiany klimatyczne. Podczas nabijania klimatyzacji stary czynnik jest odsysany i osuszany. Dzięki temu przywracane są pierwotne właściwości gazu do klimatyzacji, co w efekcie przyczynia się do dłuższej żywotności klimatyzacji.
Czas potrzebny na nabijanie klimatyzacji w pojeździe zależy głównie od modelu i marki samochodu, jak również od stanu szczelności i wielkości układu. Przy założeniu, że układ jest w pełni sprawny, proces ten zwykle trwa od 30 do 50 minut. Koszt odgrzybiana klimatyzacji wraz z nabijaniem klimy zależy od wcześniej wspomnianych czynników i jego ilości, która będzie potrzebna. Starszy czynnik r134a będzie tańszy niż czynnik hfo-1234yf. Warto też pamiętać, że okresowe serwisowanie klimatyzacji oraz odgrzybianie będzie tańsze niż koszt naprawy klimatyzacji samochodowej, w przypadku awarii.
Samodzielne nabijanie klimatyzacji
Aby samodzielnie uzupełnić klimatyzację, należy zaopatrzyć się w gaz do nabijania klimatyzacji oraz przewód z manometrem. Gaz do nabijania to zamiennik czynnika chłodniczego, który pozwoli na napełnienie układu klimatyzacji. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, jaki rodzaj gazu do klimatyzacji jest zalecany do konkretnego modelu auta. Z kolei przewód z manometrem to narzędzie do monitorowania cieśnienia w systemie klimatyzacji. W komplecie z każdym z tych produktów jest również schemat diagnostyczny oraz instrukcja, która krok po kroku przeprowadzi przez cały proces. Alternatywnie, można wybrać gotowy zestaw do nabijania klimatyzacji, który zawiera wszystkie niezbędne elementy. Należy pamiętać, że zestawy mogą się różnić w zależności od modelu samochodu oraz rodzaju użytego czynnika chłodniczego w klimatyzacji. Przy próbie samodzielnego nabijania klimatyzacji należy zachować ostrożność i przestrzegać instrukcji producenta zestawu do nabijania.
Jak uniknąć problemów z klimatyzacją w aucie?
Kilka istotnych zasad do zapamiętania i wdrożenia w życie.
- Zaleca się korzystanie z klimatyzacji przez cały rok, a nie tylko latem.
- Czynnik chłodniczy powinien być wymieniany co najmniej raz na dwa lata.
- Regularnie, przynajmniej raz w roku, należy sprawdzać szczelność układu klimatyzacji.
- Konieczne jest przeprowadzenie corocznego oczyszczania i odgrzybiania systemu klimatyzacji.
Zarządzanie klimatyzacją samochodową to nie tylko kwestia komfortu, ale także zdrowia i bezpieczeństwa. Regularna kontrola i serwisowanie systemu klimatyzacyjnego mogą zapobiec nie tylko awariom mechanicznym, ale także problemom zdrowotnym związanym z zanieczyszczeniem powietrza w samochodzie. Dlatego warto pamiętać o regularnych przeglądach, wymianie filtrów i odgrzybianiu układu, by cieszyć się komfortową i bezpieczną podróżą przez cały rok.