6.02.2024


Jak zaoszczędzić benzynę podczas codziennej jazdy samochodem? Przedstawiamy kilka prostych zasad jazdy, które pozwolą ograniczyć zużycie paliwa w aucie. Ekonomiczna jazda pomoże zaoszczędzić pieniądze, ale także zmniejszyć negatywny wpływ spalania paliwa na środowisko. Największą sztuką jest jeździć oszczędnie i zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Jak to zrobić?

Jak jeżdzić ekonomicznie samochodem - zasady eco drivingu


Jeżeli jesteś na etapie wyboru nowego samochodu, dobrze się zastanów i sprawdź statystyki spalania modelu, który chcesz kupić. Nie ograniczaj się do rzucenia okiem na parametry przedstawione na stronie marki. Dane producenta zazwyczaj odbiegają od rzeczywistości.

Oficjalne dane spalania samochodu mogą różnić się nawet o 40% od tych podawanych przez użytkowników! Zatem warto poznać opinie kierowców, jeżdżących konkretnym modelem i z podanych przez nich wyników wyciągnąć średnią. Raporty zużycia paliwa można znaleźć na wielu motoryzacyjnych portalach w internecie.

Niewielkie auta miejskie takie jak na przykład Fiat 500 z małą pojemnością silnika z reguły są najbardziej ekonomiczne. Jednak nie zawsze wybierając z oferty danej marki wersję z małym silnikiem, wybierzemy tę najbardziej oszczędną. W przypadku niektórych samochodów - model z mniejszym silnikiem często potrzebuje wyższych obrotów, aby rozpędzić to samo auto. Dotyczy to często samochodów nieco większych niż typowe auta miejskie. Do aut z segmentu kompaktowych często dawane są najmniejsze jednostki napędowe, które mają kłopot z ich rozpędzeniem. Dlatego warto wnikliwe przeanalizować także raporty spalania poszczególnych wersji silnikowych, by móc wybrać tę najbardziej oszczędną.

Czynnikiem, który ma duży wpływ na zużycie paliwa jest odpowiednie hamowanie. Jak ograniczyć spalanie i jeździć ekonomiczniej? Chodzi o to, żeby podczas jazdy rzadziej używać hamulca, a częściej - wykorzystywać siłę bezwładności samochodu. Przymusowe wytracanie prędkości jest niepotrzebną stratą energii włożoną w jego rozpędzenie. Spory procent trasy, jaką codziennie pokonujemy jadąc samochodem, można pokonać wykorzystując siłę bezwładności samochodu, podczas której spalanie jest bardzo niskie a nawet a nawet ogranicza się do zera.

Należy także przewidywać zakręty i zwalnianie. Zwolnij pedał gazu jak najszybciej bez redukcji biegu. Po zwolnieniu przepustnicy, układ wtryskowy wysyła do silnika tylko powietrze. To wcale nie oznacza, że będziesz jechać bardzo wolno - wystarczy po prostu przyspieszać wystarczająco, by potem samochód mógł się toczyć przez jakiś czas. Taki model jazdy pozwala oszczędzać hamulce i znacząco ogranicza zużycie paliwa.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach co miesiąc to minimum, jeśli chcesz jeździć ekonomicznie i bezpiecznie. Nie znając zaleceń producenta, awaryjnie można napompować je do wartości 2,2 bar. W przypadku mocno obciążonego samochodu, ciśnienie w oponach tylnej osi może wynosić nawet 2,4-2,6 bar. Niedopompowane opony - w zależności od obciążenia i prędkości - mogą zwiększyć zużycie paliwa nawet o 3%.

Kolejnym istotnym elementem oszczędnego korzystania z auta jest filtr powietrza, który należy regularnie wymieniać. To jeden z najczęściej wymienianych elementów tego typu w każdym aucie. Rekomendacja producentów samochodów dotyczy ich serwisu po przejechaniu 15 – 40 tys. km lub przynajmniej raz w roku. W praktyce najczęściej serwisuje się ten element podczas sezonowej zmiany oleju silnikowego i filtra oleju - po przejechaniu 15 – 30 tys. km. W przypadku miast o dużym zanieczyszczeniu powietrza, warto wymieniać ten filtr nieco częściej. Filtr powietrza to płuca każdego silnika. Zanieczyszczony filtr zmniejsza przepływ powietrza do silnika, a tym samym przyspiesza proces eksploatacji. Silnik zużywa się szybciej, a co z tym idzie - zwiększa się spalanie i wzrasta zanieczyszczenie. Podobnie wygląda sprawa z wymianą świec, gdzie w przypadku tych niklowo-litowych wymiana powinna nastąpić już po przejechaniu 30 tys. kilometrów. Wymiana irydowych świec zapłonowych jest wskazana po przejechaniu około 60 tys. kilometrów. Z kolei wymiana świec zapłonowych platynowych powinna nastąpić średnio co 100 tys. kilometrów.

Włączona klimatyzacja powoduje zużycie paliwa - to fakt. W celu wytworzenia zimna sprężarka zwiększa spalanie, w zależności od wymaganej temperatury, sięgające od 10 do 15% więcej podczas jazdy w mieście i od 5 do 7% poza nim. Aby oszczędniej jeździć samochodem, podczas upałów nie otwieraj okien w mieście - wówczas samochód szybciej się nagrzewa. Kiedy podróżujesz poza aglomeracją, postaraj się nie przekraczać różnicy 5 stopni Celsjusza pomiędzy temperaturą w Twoim aucie a tą, która panuje na zewnątrz. Nie zapomnij także o serwisowaniu klimatyzacji - co najmniej raz na 4-5 lat.

Podsumowując, podstawowe zasady jazdy samochodem dotyczą głównie sprawnego pokonania danej trasy przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i oszczędności paliwa. M.in. o płynnej i przemyślanej jeździe, unikaniu ostrego przyspieszania i hamowania czy regularnym serwisowaniu samochodu i kontroli ciśnienia w oponach powinien pamiętać każdy kierowca na drodze. Taki sposób prowadzenia samochodu to nie tylko redukcja spalania paliwa, ale także wydłużenie żywotności części samochodu i zmniejszenie śladu węglowego, co z korzyścią odczuje także społeczeństwo.