Wybór nowych opon samochodowych nie jest łatwy. Dylemat sprawia nie tylko duża gama modeli, ale też wybór pomiędzy oponami sezonowymi oraz całorocznymi. Choć jeszcze do niedawna większość kierowców kupowała dwa komplety opon, dziś coraz częściej opony letnie i zimowe zastępowane są uniwersalnymi. Kiedy warto wybrać opony sezonowe, a kiedy całoroczne?
Czym są opony całoroczne?
Idea stojąca za oponami całorocznymi nie jest nowa. To typ ogumienia, którego parametry dostosowane są w taki sposób, aby zapewnić bezpieczną jazdę w różnych warunkach - zarówno latem, jak i zimą. Opony całoroczne, zwane także wielosezonowymi, z powodzeniem stosowane są m.in. w ciężarówkach czy autobusach, a od kilku lat zdobywają też coraz większą popularność w autach osobowych.
Opony wielosezonowe zaprojektowane są z myślą o letnich upałach oraz zimowych mrozach, dlatego muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim muszą zachować podobną elastyczność w szerokim zakresie temperatur. Z tego względu do ich produkcji stosuje się specjalną mieszankę gumową, która nie twardnieje przy minusowych temperaturach oraz nie zużywa się zbyt szybko latem, gdy jest gorąco.
Kolejną rzeczą, która nadaje oponom całorocznym uniwersalności, jest bieżnik. Najczęściej jest to bieżnik kierunkowy w kształcie litery V. Takie ułożenie klocków bieżnika pozwala na lepsze odprowadzanie wody i śniegu. O dobrą przyczepność na śniegu dbają drobne lamele ulokowane najczęściej w środkowej części bieżnika. W oponach wielosezonowych stosuje się zarówno bieżnik symetryczny, jak i bieżnik asymetryczny, jednak przeważa ten pierwszy rodzaj.
Opony letnie z zimową homologacją
Do opon wielosezonowych zaliczane są czasem opony letnie z zimową homologacją. Mają bieżnik typowy dla opon letnich, pozbawiony drobnych lameli. Jest to ogumienie stworzone z myślą o jeździe w dobrych warunkach, na przygotowanych i regularnie odśnieżanych drogach. Zimowa homologacja gwarantuje jednak, że opony zostały przetestowane w warunkach zimowych i zachowują się wówczas nienagannie. To dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w regionach, gdzie widok śniegu na jezdni jest bardzo rzadki.
Opony letnie, zimowe, całoroczne - plusy i minusy
Który rodzaj ogumienia jest lepszy? To zależy, jakie są priorytety użytkownika samochodu. Jeśli zależy Ci na możliwie najlepszych osiągach, zakup dwóch kompletów opon sezonowych jest lepszym rozwiązaniem. Plusem opon letnich czy zimowych jest ich bezkompromisowość. Producenci mogą wszak zastosować technologię sprawdzającą się w konkretnych warunkach pogodowych.
Z drugiej jednak strony ukazują się wady tego rozwiązania. Zmienianie opon dwa razy w roku bywa uciążliwe, a dodatkowo nie każdy ma miejsce, by przechowywać nieużywany komplet. Osoby mieszkające w bloku docenią więc wygodę opon wielosezonowych. Plusem opon całorocznych jest też to, że nie trzeba zastanawiać się, czy moment na wymianę opon już nadszedł. Ogumienie radzi sobie przyzwoicie w każdych warunkach.
W pewnych sytuacjach wadą opon całorocznych może być ich cena. Komplet opon wielosezonowych jest wyraźnie droższy od opon zimowych czy letnich. Dodatkowo zaleca się, by celować w opony z segmentu premium - tylko one zapewnią wysokie bezpieczeństwo oraz komfort zarówno latem, jak i zimą. Jeśli więc masz już komplet opon sezonowych w dobrym stanie, dokupienie ogumienia na inną porę roku może mieć więcej sensu.
Jak rozpoznać opony całoroczne?
Już na pierwszy rzut oka da się zauważyć, że większość opon całorocznych ma kilka cech wspólnych. Są to najczęściej opony symetryczne, z bieżnikiem ułożonym w literę V, którego środkową część wypełniają drobne lamele. Aby jednak upewnić się, czy na pewno mamy do czynienia z oponą całoroczną, warto spojrzeć na bok opony. O podwyższonych właściwościach informuje już oznaczenie „M+S” (mud and snow), ale warto poszukać też symbolu 3PMSF. Znak płatka śniegu na tle trzech szczytów informuje, że opona dobrze radzi sobie podczas jazdy po ubitym śniegu.
Kiedy warto kupić opony wielosezonowe?
Opony całoroczne to dobry wybór, ale nie dla każdego. Bardzo dobrze sprawdzają się, gdy:
- jeździsz główne w mieście, po regularnie odśnieżanych trasach,
- mieszkasz w płaskim terenie,
- użytkujesz samochód w regionie o umiarkowanej pogodzie i rzadko podróżujesz w góry,
- Twój styl jazdy jest raczej spokojny,
- pokonujesz rocznie nie więcej niż 15-20 tys. km,
- Twój samochód nie jest wyposażony w bardzo mocny silnik.
Jeżeli natomiast mieszkasz w terenie górskim, gdzie opady śniegu i oblodzenie jezdni są częste, lepszą decyzją jest zakup opon sezonowych. Na opony letnie i zimowe najczęściej decydują się też kierowcy, którzy pokonują duże dystanse - opony całoroczne nie są już wtedy tak opłacalne. Wybór opon sezonowych zalecany jest również osobom, które preferują dynamiczny, sportowy styl jazdy.