20.07.2022


Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka - bezpieczeństwo w podróży - porady Qarsona

Według przepisów dzieci do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu lub 36 kg wagi (i 135 cm wzrostu) muszą podróżować w foteliku. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo jazdy, które bez fotelika nie byłoby możliwie do uzyskania. Samochodowe systemy bezpieczeństwa biernego, takie jak poduszki powietrzne czy pasy bezwładnościowe, projektowane są z myślą o dorosłych. Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy.

Zakup fotelika samochodowego to proces, który wymaga przeanalizowania wielu czynników i to nie tylko tych związanych z samym fotelikiem. Idealny fotelik nie istnieje, bo każde dziecko ma inną budowę ciała i może być mu wygodniej w innym modelu niż ten zachwalany w Internecie. Dodatkowo fotelik należy przed zakupem przymierzyć do kanapy, bowiem powinien on idealnie przylegać do oparcia. Jeśli fotelik nie jest dopasowany do tylnej kanapy, nie zapewnia wystarczającego miejsca na nogi lub uniemożliwia ustawienie komfortowej pozycji, certyfikaty bezpieczeństwa oraz pozytywne opinie schodzą na drugi plan.

Podstawowym wyznacznikiem jakości fotelika samochodowego jest oczywiście bezpieczeństwo. Ocenę bezpieczeństwa w razie wypadków poznasz z testów zderzeniowych wykonywanych przez niezależne instytuty badawcze. Niemieckie testy ADAC oraz szwedzki Test Plus (foteliki RWF) pozwolą Ci dobrać model o najwyższym współczynniku ochrony. Najważniejsze są próby zderzenia czołowego i bocznego, bowiem to tego rodzaju wypadki drogowe powodują najwięcej zgonów wśród dzieci.

Każdy fotelik samochodowy powinien być także homologowany. Oprócz normy ECE R44 dopuszczającej fotelik do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, ważna jest wprowadzona w lipcu 2013 roku homologacja I-size. Norma R129/I-size zamienia niemiarodajne kryterium wagowe na wzrostowe, a dodatkowo ocenia stabilność fotelika w pojeździe. To ważne, bowiem sposób zamontowania fotelika jest równie istotny, jak bezpieczeństwo konstrukcji. Największą pewność dają modele z systemem ISOFIX, pozwalające na trwałe połączenie fotelika z elementami konstrukcyjnymi samochodu.

Norma I-size zaleca także, by dzieci do 15 miesiąca życia lub uzyskania 80 cm wzrostu przewozić tyłem do kierunku jazdy. Foteliki RFW zapewniają pięciokrotnie większe bezpieczeństwo i można w nich przewozić dzieci nawet do 5 roku życia. Foteliki obrotowe lub umożliwiające usadowienie dziecka tyłem do kierunku jazdy lepiej chronią szyję i głowę. Umieszczając je na przednim fotelu trzeba jednak pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera.

Rozmiary fotelików samochodowych:

  • Grupa 0 – do 10 kg (od urodzenia do 6–9 miesięcy)
  • Grupa 0+ – do 13 kg (od urodzenia do 12–15 miesięcy)
  • Grupa I – od 9 do 18 kg (od 9 miesięcy do 4 lat)
  • Grupa II – od 15 do 25 kg (od 4 do 6 lat)
  • Grupa III – od 22 do 36 kg (od 6 do 11 lat)

Historia fotelika używanego nigdy nie jest znana, więc zakup takiego egzemplarza wiąże się z ogromnym ryzykiem. Oprócz oczywistych uszkodzeń, spowodowanych np. stłuczką lub wypadkiem drogowym, używany fotelik może kryć mikropęknięcia, których nie widać na pierwszy rzut oka. Z tego samego powodu nie należy kupować używanych kasków. Warto też pamiętać, że materiały użyte do produkcji fotelika degradują się z czasem i już po 8 latach od daty produkcji zalecana jest wymiana fotelika.

Ważnym argumentem zachęcającym do zakupu nowego egzemplarza jest też to, że z roku na rok wzrastają wymogi bezpieczeństwa dotyczące fotelików, a także technologia ich produkcji. Oznacza to, że dziesięcioletni fotelik samochodowy gwarantujący w swoim czasie najwyższe bezpieczeństwo może dziś przegrywać batalię ze współczesnymi modelami. Zaletą zakupu nowego fotelika jest też możliwość bezpośredniego porównania i sprawdzenia kilku modeli, a także uzyskania cennej pomocy od doświadczonego sprzedawcy fotelików.

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka - bezpieczeństwo w podróży - porady Qarsona

Przed ostatecznym wyborem fotelika warto ocenić jego wygodę – zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Niefunkcjonalny model, w którym z każdym elementem trzeba się siłować, szybko wzbudza irytację. Z tego powodu dobre foteliki samochodowe projektowane są w taki sposób, aby ich montowanie i demontowanie trwało dosłownie kilkanaście sekund. To samo dotyczy umieszczania dziecka w foteliku. Jeśli usadowienie dziecka na siedzisku, dopasowywanie elementów regulowanych czy zapinanie pasów nie jest proste, lepiej wybrać inny model. W innym przypadku obsługa fotelika na ciasnym parkingu, w deszczu, w pośpiechu czy stresującej sytuacji będzie dla rodzica katorgą. Najwygodniejsze są foteliki obrotowe, które można ustawić w pozycji do jazdy już po umieszczeniu dziecka na siedzisku i zapięciu go pasami.

Podczas przymiarki upewnij się też, że dziecku jest w foteliku wygodnie. Powinno mieć wystarczającą ilość miejsca na nogi, dobrze zabezpieczoną miednicę oraz głowę podpartą kołnierzem w kształcie litery V. Jeśli dziecko odczuwa dyskomfort podczas kilkuminutowej próby, to w trakcie kilkugodzinnej trasy będzie jeszcze gorzej. Sprawdź też, jakie są możliwości regulacji fotelika. Możliwość dopasowania pochylenia fotelika, wysokości zagłówka, pozycji pasów czy podnóżka jest bardzo ważna. Dzięki temu fotelik może rosnąć wraz z dzieckiem, cały czas zapewniając mu bezpieczeństwo i wygodę. Wbrew pozorom nie warto jednak wybierać fotelika o bardzo szerokim zakresie wagowym. Najbezpieczniejsze są zazwyczaj te dopasowane, skierowane do dzieci w konkretnym wieku. Im mniejszy zakres wagowy, tym lepiej.

Nie mniej istotne są względy praktyczne fotelika. Powinien być łatwy w czyszczeniu i wykonany z przewiewnych, trwałych materiałów. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo we wkładki antypotowe, które zapewniają dzieciom komfortowe warunki podczas upalnego lata. Jeśli jednak chodzi o utrzymanie czystości, dużym ułatwieniem są zdejmowane pokrowce i elementy, które można wyprać w pralce. O ile w każdym foteliku można zdjąć tapicerkę do prania, różnią się one łatwością demontażu. Coraz więcej modeli ma jednak funkcję zdejmowania pokrowca bez demontażu pasów bezpieczeństwa – to duże udogodnienie.

W początkowych miesiącach życia dziecka najwygodniejszym rozwiązaniem jest użycie nosidełka samochodowego. Użycie nosidełka ma tę zaletę, że można go zamontować w samochodzie nawet wówczas, gdy maluch słodko śpi w środku. Dzięki temu wkładanie i wyjmowanie dziecka z auta nie wiąże się z wybudzaniem dziecka. Najważniejszym argumentem zachęcającym do długiego korzystania z nosidełka jest natomiast bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Miękko wyściełana i mocno zabudowana „wanienka” zapewnia najlepszą ochronę boczną. Nosidełka dla niemowląt są zawsze montowane tyłem do kierunku jazdy, czyli w najbezpieczniejszy możliwy sposób. Do ich montażu używa się systemu pasowego lub ISOFIX.

Kiedy zamienić nosidełko na fotelik samochodowy siedzący? Według specjalistów nie powinno to nastąpić wcześniej niż przed 12 miesiącem życia dziecka. Kluczowy jest rozwój mięśni, który umożliwi przyjęcie bezpiecznej pozycji na foteliku. Warto jednak pamiętać, że musi to być w dalszym ciągu fotelik zapewniający pozycję półleżącą, bowiem w taki sposób powinno podróżować dziecko do ok. 4 roku życia. Dopiero w tym momencie spionizowanie pozycji w foteliku jest bezpieczne. Na rynku dostępne są foteliki 2w1, czyli te od 0 do 4 lat. Upewnij się jednak, jakie są wymagania wzrostowe i wagowe zalecane przez producenta.

Dobór fotelika samochodowego nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Sama renoma producenta czy wyniki crashtestów nie wystarczą, bo na bezpieczeństwo i komfort wpływa również odpowiednie dopasowanie fotelika. Jeśli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy pracownika sklepu oferującego foteliki. Pomoc w postaci dopasowania fotelika do modelu auta, wyregulowania fotelika czy nauki montażu bywa nieoceniona.